Sobota, 23 wrzesień 2023, imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa
A- A+

"Święto Jabłka 2017" / 2017-09-11

„Święto Jabłka 2017” za nami !  Już piąta edycja tej plenerowej imprezy odbyła się w sobotę 09 września, po raz pierwszy na mstowskich błoniach. Słoneczna pogoda, liczne atrakcje i gwiazdy wieczoru – m.in. Czerwone Gitary czy Norbi -   przyciągnęły tłumy na stadion „Warty”.

sj1 sj9

Ze względu na rosnące z roku na rok zainteresowanie tym wydarzeniem - promującym mstowskie sady i efekty pracy naszych sadowników - miejsce świętowania przeniesiono z rynku mstowskiego na obiekty rekreacyjne „Warty” Mstów.
Był to „strzał w dziesiątkę”, bo takich tłumów na „Święcie Jabłka” jeszcze nie było ! Pewnie argumentem była świetna pogoda, choć nie bez znaczenia były występujące na scenie gwiazdy.

Na "Święto Jabłka" licznie przybyli zaproszeni goście m.in.:
- Senator RP Ryszard Majer,
- Dyrektor biura Poseł na Sejm RP Lidii Burzyńskiej, Grażyna Knapik,
- Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Marta Salwierak
- Zastępca Prezydenta miasta Częstochowy, Jarosław Marszałek
- Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, Jan Miarzyński
- Zastępca dyrektora KRUS w Częstochowie, Robert Magdziarz.
- Goście z zaprzyjaźnionej śląskiej gminy Pawłowice: Skarbnik Gminy Agnieszka Kempny i Sekretarz Gminy Joanna Śmieja.

sj9a  sj12a

Życzenia dla sadowników od Posła na Sejm RP, Szymona Giżyńskiego na ręce Wójta gminy Mstów Tomasza Gęsiarza, przekazała redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej", Urszula Giżyńska.
List gratulacyjny przysłał też Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk.

- Sadownictwo to nasza chluba i coś, co nas wyróżnia w regionie. Impreza „Święto Jabłka” jest podziękowaniem za trud, jaki w rozwój tej dziedziny rolnictwa wkładają nasi mieszkańcy. Jabłka mstowskie są najsmaczniejsze i warto je promować" – powiedział w wywiadzie dla „Gazety Częstochowskiej” Wójt gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz.
 
sj17 sj11

Organizator - GOK w Mstowie – zapewnił profesjonalną organizację imprezy:

* przed sceną wyznaczono miejsce dla osób pragnących aktywnie obserwować występy i bawić się wraz z wykonawcami,
* ustawiono liczne parasole i ławki oraz charakterystyczne białe skrzyneczki i krzesła (do siedzenia) z jabłkowym logotypem,
* pod namiotami dostępne były stoiska gastronomiczne oraz obowiązkowo stoiska z lokalnymi owocami (które każdy mógł nabyć),
* dodatkowo dostępne były: miody, oscypki, napoje, popcorn i wata cukrowa oraz kolorowe kołacze.

Dla dzieci przewidziano m.in. dmuchańce, kule wodne i inne atrakcje. Instruktor plastyki Gminnego Ośrodka Kultury, Artur Śpiewak we współpracy z Wolontariuszami Szkoły Podstawowej w Mstowie (pod opieką Justyną Klimczak) prowadził zajęcia artystyczne oraz sprzedaż maskotek Święta Jabłka - wykonanych pod okiem plastyczki Agnieszki Flaszki-Kwiatkowskiej.

sj8a  sj15

Szczególnym akcentem tegorocznego święta był punkt kulinarny Artura Bodziachowskiego, uznanego i cenionego w tym gronie kucharza. Ten młody chłopak znalazł się w gronie kucharzy gotujących dla największych gwiazd na festiwalu Open'er Festival i był uczestnikiem programu „Hell's Kitchen”.

W Mstowie A.Bodziachowski, w asyście Iwony Kasztelan i Wolontariuszek wydał ponad 1000 porcji (!) dania dnia. Każdy kto miał okazję skosztować specjałów mógł spokojnie oddać się poźniej przyjemnościom koncertowym.

Tuż obok namiotu kucharza odbył się pokaz zumby w wykonaniu pań z grupy „Zumba Mokrzesz”.

sj16a

Na scenie wystąpiło kilku znanych i początkujących artystów. Dyrektor GOK w Mstowie, Krzysztof Drynda, zadbał o to, by plejada gwiazd spełniła oczekiwania różnych grup odbiorców.
W ten sposób na scenie wystąpili m.in.:
- reprezentantki naszej Gminy - Panie z Zespołu śpiewaczego „Mstowianki”;
- debiutujący w Mstowie zespół „Alebabki” z Blachowni,
- zespół z gatunku disco-polo „Kapitan Disco”,
- ciekawe covery zaśpiewali Jacek Stefanyszyn i młodziutka uzdolniona Malwina Kozak.

Wspaniały koncert „na żywo” dała gwiazda wieczoru – legenda polskiej sceny muzycznej, ponadczasowy zespół „Czerwone Gitary”.

sj23

Na zakończenie imprezy wystąpił czarujący i uwodzicielski „Norbi”, który roztańczył i rozbawił wszystkich stojących przed sceną.

sj30 sj22

Artyści chętnie pozowali do zdjęć i rozdawali autografy. Nad komfortowym pobytem muzyków i kontaktem z fanami czuwali pracownicy GOKu i Biblioteki Gminnej.

Tak duże przedsięwzięcie jest dziełem wielu osób. W tym miejscu Organizatorzy dziękują wszystkim za pracę i nieopisany wkład w tworzenie tego wydarzenia. Najwspanialszym dowodem wdzięczności i zainteresowania są liczne wpisy i posty na portalach społecznościowych.

Na kontach wielu osób pojawiły się zdjęcia: osób siedzących na skrzyneczkach, siedzących na przyniesionych z domu kocach piknikowych, tańczących do muzyki, zajadających się smakołykami czy fotografujących się z artystami.

Zaplecze gastronomiczne zapewniła i nadzorowała p. Jolanta Zwolska – Smażalnia „Cicha Woda”. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwali ochroniarze z firmy „Dominator”.
Ładu na parkingu i w otoczeniu pilnowali Strażacy z czterech jednostek OSP Gminy Mstów. Nad wspaniałym brzmieniem i oświetleniem czuwała firma „Modus Sound”.


Wolontariusze, którzy wzięli udział w wydarzeniu:
Martyna Benduch, Natalia Całusińska, Magdalena Chojnowska, Amelia Cierpiałowska, Oliwia Figzał, Adrianna Gaudy, Adam Gołkowski, Natalia Gradzik, Zuzanna Kabaj, Kinga Kowalczyk, Sandra Lampa, Julia Liberda, Martyna Mrowiec, Oliwia Pruban, Zuzanna Rospondek, Agata Rozpondek, Karolina Sowa, Amelia Sowińska, Natalia Stępień i Estera Wójcikiewicz, pod opieką nauczycielek: Iwony Sieradzkiej i Justyny Klimczak.

Relacja: GOK w Mstowie
Foto: Zbyszek Derda, Adam Markowski, Gazeta Częstochowska

Wstecz