Wtorek, 21 wrzesień 2021, imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A- A+

OSP MSTÓW MA NOWY SAMOCHÓD POŻARNICZY / 2013-10-22

Strażacy z OSP Mstów odebrali już nowy samochód pożarniczy. Jest to Mercedes Atego typu GBA 2,7/16.  Cieszymy się, że mamy fabrycznie nowy samochód pożarniczy  bardzo dobrze wyposażony i przygotowany do akcji ratowniczych. Teraz  OSP Mstów jest  najlepiej wyposażoną jednostką strażacką w gminie  -  podkreśla Eugeniusz Cierpiałowski Komendant Gminny i prezes OSP Mstów. 
Nowy samochód pożarniczy średni wyposażony jest w zbiornik wodny o pojemności 2700 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności  270 l. Ma napęd na cztery koła, kabinę 6-osobową, pneumatyczny maszt oświetleniowy niezbędny podczas nocnych akcji ratowniczych oraz wyciągarkę o uciągu 18 t.  Samochód  wyposażony jest także  w urządzenia poprawiające bezpieczeństwo strażaków np. kamerę cofania, zraszacze przednie i boczne chroniące samochód przed płomieniami.
     Jednostka OSP Mstów uzupełniła dodatkowo wyposażenie samochodu własnym sprzętem ratownictwa technicznego Lukas. W samochodzie umieszczono również torbę ratownictwa medycznego PSP R1, deskę medyczną, pilarki do drewna i metalu, specjalistyczną drabinę aluminiową, podstawowy sprzęt gaśniczy, 4 aparaty ochrony dróg oddechowych, 2 pompy: szlamową o dużej wydajności i pływającą Niagara oraz wentylator oddymiający.
Jak dodaje Eugeniusz Cierpiałowski strażacy planują już dalsze doposażenie samochodu. Na razie nowy Mercedes nie wyjeżdża do akcji, bo strażacy czekają na nadanie numerów operacyjnych i włączenie w podział bojowy. Z dumą podkreślają, że jest to nowoczesny, doskonale zaprojektowany samochód, który poprawi bezpieczeństwo całej gminy. Strażacy dziękują wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że jednostka otrzymała nowy i doskonale wyposażony samochód pożarniczy.
Nowy samochód pożarniczy kosztował blisko 600 tysięcy złotych. 150 tysięcy pochodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Zarządu Głównego ZOSP RP, 100 tysięcy przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a blisko 350 tysięcy -  Urząd Gminy Mstów.
OSP Mstów jest największą i najstarszą jednostką OSP działającą na terenie gminy.  W ubiegłym roku brała udział w 88 akcjach. Był to dla niej jubileuszowy rok bo obchodziła 100 – lecie działalności. Ochotnicza Straż Pożarna  we Mstowie została założona w 1912 roku.
OSP Mstów skupia ponad 60 druhów i druhen oraz 20 członków wspierających.  Działa w niej żeńska drużyna, która startuje w zawodach strażackich. Strażacy ochotnicy mają ukończone kursy m. in. szeregowych, operatorów sprzętu oraz ratowników medycznych. Od 2004 roku jednostka włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
       Jednostka ma także na wyposażeniu dwa stare z początku  lat 80-tych ubiegłego wieku samochody pożarnicze - średni i ciężki. Jak podkreślają strażacy mimo swego wieku samochody nadal są sprawne i będą wyjeżdżały do różnych akcji.

Wstecz