Niedziela, 17 styczeń 2021, imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
A+ A-

Pożar zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych w Mokrzeszy / 2020-03-24

W poniedziałek 23 marca ok. godz. 8:45 do Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych w Mokrzeszy.
Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG 3, JRG CS PSP oraz zaalarmowano okoliczne jednostki OSP. Dym z pożaru widoczny był w odległości kilkunastu kilometrów, w tym również w Częstochowie.

m10

W chwili dojazdu pierwszych zastępów pożarem objęta była już znaczna ilość różnego rodzaju tworzyw sztucznych, zgromadzonych na powierzchni ok. 1 ha. Ogień w szybkim tempie rozprzestrzenił się również na znajdujące się w pobliżu budynki gospodarcze.

Do zdarzenia zadysponowano kolejne jednostki oraz skierowano na miejsce Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP – mł. bryg. mgr. inż. Pawła Frocha, który przejął następnie funkcję Kierującego Działaniem Ratowniczym. W tym samym czasie docierały posiłki z okolicznych miejscowości oraz z Częstochowy i Koniecpola (m.in. samochód SLPGaz, SCCn 25 z JRG Koniecpol). Działania skupiły się na możliwie najskuteczniejszym ograniczeniu rozwoju pożaru oraz ochronie sąsiadujących zabudowań.

m3

Sytuację pożarową opanowano po upływie ok. 3 godzin. Uszkodzonych zostało kilka budynków w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Dalsze działania polegały na dokładnym przelaniu pogorzeliska oraz rozbiórce zniszczonych zabudowań. Na miejscu obecni byli również oficerowie KW PSP w Katowicach. Działania zakończono ok. godz. 19:00, jednak po godzinie wybrane zastępy zostały zadysponowane do ponownego dogaszania pogorzeliska, które powtórnie się rozpaliło.

W akcji gaśniczej brało udział ok. 20 jednostek straży pożarnej, PSP i OSP. Z gminy Mstów uczestniczyły jednostki: OSP Mokrzesz, OSP Mstów, OSP Krasice, OSP Kobyłczyce, OSP Zawada.
 

Źródło:

https://112czestochowa.eu/pozar-zakladu-przetworstwa-odpadow-w-mokrzeszy-w-dzialaniach-uczestniczylo-ponad-20-zastepow-psp-i-osp/?fbclid=IwAR265jlwU4yvgXc_jZ3VsAOR2ECv73e1MkxcwL-RDQ-99kmDeFSv7Y6qNb4

Więcej:

https://katowice.tvp.pl/47236064/plonie-skladowisko-przetworzonego-plastiku

https://polskatimes.pl/mokrzesz-ogromny-pozar-zakladu-przetworstwa-plastiku-gasi-16-jednostek-strazy-pozarnej-nad-mokrzesza-unosi-sie-potezna-chmura/ar/c1-14873821

https://dziennikzachodni.pl/mokrzesz-ogromny-pozar-zakladu-przetworstwa-plastiku-gasi-16-jednostek-strazy-pozarnej-nad-mokrzesza-unosi-sie-potezna-chmura/ar/c1-14873821

Wstecz