Poniedziałek, 17 luty 2020, imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
A+ A-

Koncert „Piosenki okresu międzywojennego” / 2019-05-14

W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie rozbrzmiały niezapomniane i ponadczasowe nuty piosenek okresu międzywojennego.

 

Okres międzywojenny to czas szczególny dla kultury polskiej - muzyki, sztuki, kina. To czas, gdy artyści wychodzili zza kulis teatralnych na ekrany kin i telewizorów. „Czarno-biała” sztuka stała się esencją elegancji, intelektu i poziomu kulturowego Polaków. Do dziś ogromnym szacunkiem cieszą się nie tylko fotografie z tamtych czasów, ale i dzieła ówczesnych artystów. Dowodem na to jest ilość koncertów i wydarzeń organizowanych w wielu miejscowościach w Polsce. Gmina Mstów jest także jednym z tych miejsc, gdzie to dziedzictwo jest kultywowane i przypominane.

k1

Koncert „Piosenki okresu międzywojennego” był okazją do ukazania sylwetek będących ikonami dwudziestolecia m.in. Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga. To dzięki pamięci potomnych, i nas samych, do dziś nuci się w domu: „Ach, śpij kochanie”, czy „Ja się boję sama spać”. Każdy zna słowa piosenek: „już taki jestem zimny drań”, czy „umówiłem się z nią na dziewiątą”. A i słynna ‘Ada” czy ‘gramofon” też mają swoich wielbicieli.

k2

Znajomość treści i melodii utworów udowodnili widzowie koncertu, włączając się we wspólny śpiew. Pewną niespodzianką był także występ młodych adeptów sztuki tanecznej - uczestników zajęć z tańca nowoczesnego, którzy pierwszy raz publicznie zaprezentowali swoje umiejętności. Występ dzieciaków bardzo się podobał, a ich zmagania nagrodzono gromkimi oklaskami.
 

Informacja: Krzysztof Drynda - Dyrektor GOK w Mstowie

Wstecz