Niedziela, 25 październik 2020, imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
A+ A-

„TROPEM WILCZYM. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” / 2019-03-09

Materiały filmowe


11     333  


03 marca mieszkańcy Mstowa i okolic mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu pn. „TROPEM WILCZYM. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg ten był symbolicznym uczczeniem pamięci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963.

Bieg objęła honorowym patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Organizatorami Biegu były: Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska oraz Radne Gminy Mstów: Justyna Klimczak i Monika Pardela. Partnerem wydarzenia był Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz, który od początku aktywnie włączył się w prace przygotowawcze.

m0

Trasę wytyczono mstowskimi ulicami: Partyzantów, Kopernika, Skłodowskiej-Curie, Częstochowską, ze startem i metą na płycie mstowskiego rynku. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy, jednostki OSP z: Mstowa, Kuchar, Małus Małych, Małus Wielkich oraz Mokrzeszy, pod nadzorem funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Komisariatu Policji w Kłomnicach.

 

Zainteresowanie biegiem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, tym bardziej, że w Mstowie była to jego pierwsza edycja. Na linii startu stanęło niemal 400 biegaczy. Zdecydowaną większość stanowiły dzieci i młodzież, ale uczestnikami były również osoby starsze, rodzice z małymi dziećmi oraz grupa kadetów z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Byli to zarówno mieszkańcy gminy Mstów, jak i osoby przyjezdne. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 1963 metrów, co jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. „Lalek”.

m13a
 

Każdy uczestnik Biegu otrzymał numer startowy, koszulkę z wizerunkiem jednego z żołnierzy niezłomnych oraz pamiątkowy medal. Organizatorzy zapewnili również ciepły posiłek, którym była, ciesząca się dużym uznaniem, tradycyjna grochówka żołnierska. Dużą atrakcją była Fotobudka Crazy Time, gdzie uczestnikom robiono pamiątkowe zdjęcia. Dzięki ogromnej hojności sponsorów nie zabrakło atrakcyjnych nagród, wśród których znalazły się: dwa stoły do tenisa stołowego, rower, wieża, talony do wykorzystania w sklepie sportowym, karnety na siłownię oraz gry i pozycje książkowe.

 

Wśród zaproszonych gości obecnością zaszczycili m.in.:

- Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- Mariusz Trepka, Poseł na Sejm RP

- Beata Kocik, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego

- Dariusz Atłasik, Komendant Miejski Policji w Częstochowie

- Jarosław Piotrowski, Komendant Miejski PSP

- Mirosław Matyszczak, Prezes Zarządu RFG

- Tomasz Wiekiera, Zastępca Dyrektora ŚODR

- Tomasz Matyszczak - Dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR

- Alicja Janowska, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie

- Krzysztof Choryłek, Przewodniczący Rady Gminy Mstów

- Halina Palarz, Prezes "Partnerstwa Północnej Jury"

m25
 

Po tak pozytywnym odbiorze wśród społeczeństwa nie pozostaje nic innego, jak myśleć o organizacji Biegu Tropem Wilczym w przyszłym roku.

Wyniki Biegu

KATEGORIA DZIECI (do 16 roku życia)

I.         Jakub Szymczak nr 217

II.        Kacper Mizgała nr 126

III.      Wiktor Tylkowski nr 145

 

KATEGORIA KOBIETY

I.         Anna Pöpke nr 280

II.        Anna Miodek nr 449

III.      Karolina Skropek nr 284

 

KATEGORIA MĘŻCZYŹNI

I.         Dominik Klimek nr 424

II.        Piotr Magiera nr 357

III.      Mateusz Zalewski nr 460

 

Info: Radna Gminy Mstów Justyna Klimczak

Wstecz