Wtorek, 19 marzec 2019, imieniny: Józefa, Bogdana
A+ A-

XV Międzygminny Przegląd Zespołów KGW, Zespołów Ludowych i Folklorystycznych / 2018-04-16

W sobotę, 14 kwietnia br. odbył się XV Międzygminny Przegląd Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Folklorystycznych.

Od pierwszej edycji impreza organizowana jest pod honorowym patronatem wójtów pięciu gmin: Dąbrowa Zielona, Janów, Mstów, Olsztyn i Przyrów. Przegląd kultywuje ludowe tradycje muzyczne (pieśni, przyśpiewki, tańce) oraz wspólne biesiadowanie i międzygminną integrację. 

 

m1
 

 

Tradycją stało się, że co roku przegląd odbywa się w innej gminie. Gospodarzem tegorocznej edycji była Gmina Olsztyn, a jej organizacją zajął się Gminny Ośrodek Kultury i Rada Gminna Kół Gospodyń Wiejskich. Uroczystość została zorganizowana w restauracji „Jurajski Olsztyn”. Wszystkich gości witały władze samorządowe gminy oraz kapela góralska „Jaworowe Skrzypce”.

zd11

 

Wystąpiło dziewięć zespołów z pięciu gmin: Olsztynianki, Dąbrowianki, Lipowianki, Zespół Folklorystyczny Janowianie, Lusławice, Cyganeczki, Zalesianki i Przyrowianki. Gminę Mstów tradycyjnie reprezentowały Panie z Zespołu Śpiewaczego „Mstowianki” (na czele z Przewodniczącą Marią Rozpondek).

Tegoroczny koncert tradycyjnie charakteryzował się wysokim poziomem wokalnym i starannością w doborze tekstów. W występach widać było pasję i ogromny szacunek do tradycji i muzyki ludowej.
 

m3a

 

Wśród obecnych gości nie zabrakło władz samorządowych m.in. Przewodniczącego Sejmiku Województw Śląskiego, Stanisława Gmitruka czy Starosty Częstochowskiego, Krzysztofa Smeli.

Przedstawicielami Gminy Mstów byli: Wójt Tomasz Gęsiarz, Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Choryłek, Wiceprzewodniczący Rady: Zbigniew Bigosiński i Marian Jaksender, oraz Dyrektor GOK w Mstowie, Krzysztof Drynda.

 

Więcej: http://www.olsztyn-jurajski.pl/aktualnosci/3113

Wstecz