Czwartek, 28 marzec 2024, imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana
A- A+

II Gminny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych / 2018-03-01

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Mstowie już po raz drugi odbył się, poświęcony zapomnianym bohaterom, marsz pamięci. Jego organizatorzy to: Gmina Mstów, Szkoła Podstawowa w Mstowie i III Środowiskowy Szczep Harcerski „Skała”. Honorowy patronat nad imprezą objął tradycyjnie Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz.

z1

Uczestnikami marszu byli uczniowie szkół z terenu gminy Mstów. W tym roku ze względu na siarczyste mrozy cała impreza odbywała się w budynku szkolnej hali sportowej. Krótką gawędą historyczną otworzył spotkanie  druh Robert Knysak.
Bieg na dystansie 1963 metrów był tak naprawdę sztafetą, podczas której po każdym okrążeniu sali odbywały się konkursy o tematyce historycznej - związanej z  żołnierzami wyklętymi - i zawody sprawnościowe, nawiązujące do działań oddziałów partyzanckich. Przygotowały je i przeprowadziły druhny: Aneta Pałczyńska i Teresa Nowakowska.

z19

Na zakończenie zuchy przedstawiły krótki występ o tematyce patriotycznej, zakończony wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Młodych artystów przygotowały druhna Beata Sieradzka i druhna Patrycja Ciastko.

z23

Każdy zespół uczestniczący w „II Gminnym Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa, specjalnie przygotowane plakietki okolicznościowe oraz torbę prezentów edukacyjnych. Kolejna okazja do nietypowej lekcji patriotyzmu i historii już za rok 1 marca.

Info:Komendant Szczepu, phm Tomasz Derda
************************************

z0
Żołnierze Wyklęci - bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu - podkreślił Sejm, który w 2011 r. ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Historycy szacują, że w latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło - jak szacuje IPN - ok. 50 tys. osób (inne szacunki mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach - na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.

Do tragedii Żołnierzy Wyklętych nawiązuje data ich Dnia Pamięci, która upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na ul. Rakowieckiej. W budynku dawnego więzienia na warszawskim Mokotowie działa obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych - polskiego podziemia niepodległościowego. Do 1963 r., gdy zginął ostatni z „wyklętych” Józef Franczak „Lalek”, przez konspirację antykomunistyczną przewinęło się do 300 tys. osób.

Wstecz