Wtorek, 27 październik 2020, imieniny: Iwony, Sabiny
A+ A-

Wycinka drzew po nowemu - nowelizacja ustawy o ochronie przyrody / 2017-06-17

Od 17 czerwca br. obowiązują zmienione zasady wycinki drzew na posesjach prywatnych. Gminy mają obecnie trzy tygodnie na oględziny działki. Zmienione zostały także wymiary drzew, które będzie można usunąć bez zezwolenia. 

Po zgłoszeniu chęci wycinki przez właściciela nieruchomości pracownik Urzędu Gminy ma 21 dni (a nie jak dotychczas 14) na dokonanie wizji lokalnej na działce. Po dokonaniu oględzin Gmina ma kolejne 14 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu wobec wycinki.

 

Brak sprzeciwu oznaczać ma tzw. milczącą zgodę na przeprowadzenie wycinki.
 

drzew


 

Od soboty nie trzeba już uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew - 50 cm.

 

 

  • Jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

 

 

  • Gmina może zakazać wycinki, jeśli drzewo jest np. cenne przyrodniczo, tzn. nosi znamiona drzewa pomnikowego. Kryteria, na podstawie których urzędnik może wydać taki zakaz, mają zostać określone w rozporządzeniu ministra środowiska.

 

 

  • Nowelizacja przywróciła konieczność uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska zezwolenia na usunięcie drzew w pasie przydrożnym. Wyjątek stanowią tylko niektóre gatunki topoli.

     

 

 

Od początku tego roku, do soboty, obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości mógł bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie było to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy te wzbudziły liczne społeczne protesty, które doprowadziły do nowelizacji ustawy.

 

 

Źródło: http://samorzad.pap.pl

Wstecz