Wtorek, 04 sierpień 2020, imieniny: Dominika, Protazego, Jana
A+ A-

ŚWIATOWID OBALONY ! / 2016-09-08

Dużym sukcesem zakończył się zorganizowany po raz pierwszy na terenie gminy Mstów, Piknik Rycersko–Archeologiczny w Siedlcu pn: „Ochrzcić (ocalić) grodzisko Gąszczyk”.

 

Dwudniowa impreza (w dniach 3-4 września), mimo wielu wydarzeń w najbliższej okolicy, przyciągnęła blisko tysiąc osób! Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w najstarszym na terenie gminy zabytku.

Miejsce to było zamieszkałe w czasach kultury łużyckiej, datowanej na 800-550 lat p.n.e., a później w II połowie IX – połowie X wieku.


 

2016-09-13swiatowid-07.jpg

W latach 2010-2012 na terenie grodziska badania archeologiczne prowadzili archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego.

W ramach tych prac odkryto wczesnośredniowieczne obiekty o charakterze mieszkalnym, przedmioty żelazne, materiał ceramiczny oraz tzw. prażnicę służąca do podsuszania zboża. W ramach warsztatów przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, taką właśnie nową prażnicę w trakcie pikniku, wykonał garncarz z pomocą dzieci.

2016-09-13swiatowid-05.jpg

Najliczniejszą grupę uczestników imprezy stanowili rodzice z dziećmi. Dla nich też przygotowane było najwięcej atrakcji. Dzieci i młodzież uczestniczyli w grach terenowych, strzelaniu z łuku i rzucaniu włócznią.


Duża grupa dzieci uczyła się od archeologów z Muzeum Częstochowskiego profesjonalnego podejścia do tej sztuki w ramach „Akademii Młodego Archeologa”. W użyciu były pędzelki i wykrywacz do metali, a repliki zabytków można było zabrać ze sobą.

2016-09-13swiatowid-03.jpg

Dorośli interesowali się odlewanymi na oczach publiczności ozdobami, wykuwaną na kowadle bronią lub zdrowotnymi aspektami ziół i nalewek. Na jednym ze stoisk można było obejrzeć proces ręcznego szycia butów według średniowiecznych wzorów. Kolejki ustawiały się do poczęstunków przygotowanych przez Jurajskie Stowarzyszenie „Nowa Tradycja”, które częstowało pysznym domowym pieczywem, pieczonym świniakiem czy też dynią z miodem.


 

2016-09-13swiatowid-14.jpg


Głównym punktem programu była inscenizacja Chrztu Polski, w wykonaniu Bractwa Milites Christi w niedzielne południe. W jej trakcie można było zobaczyć wydarzenia z przed 1050 lat, gdzie książę Mieszko w otoczeniu rycerzy i w obecności Dobrawy został uroczyście ochrzczony.

Królujący na dziedzińcu grodziska Światowid jako symbol starych bogów, po tej uroczystości został przez wojów Mieszka obalony. Później odbyły się jeszcze pokazy walk rycerskich.

2016-09-13swiatowid-20.jpg

 

Można powiedzieć, że pierwszy krok do popularyzacji tego ciekawego miejsca został zrobiony. Oznakowano dojazd i dojście do Grodziska Gąszczyk (od strony Siedlca i Przeprośnej Górki), wytyczono dojście na samo grodzisko, wydrukowane zostały też ulotki o tym zabytku.

Oprócz gminy Mstów współorganizatorem pikniku była Grupa Rekonstrukcyjna „Żelazny Wilk” z Pabianic.


 


 

Wstecz