Poniedziałek, 17 luty 2020, imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
A+ A-

DZIEŃ ŚW.FLORIANA - PATRONA STRAŻAKÓW / 2016-05-04

4 maja, jak co roku, Strażacy obchodzą święto swojego patrona, Św.Floriana. Z tego powodu w niedzielę (01.V) w Kościele w Mstowie odbyła się uroczysta msza święta, podczas której modliliśmy się o Boże błogosławieństwo i pomyślny przebieg akcji dla strażaków, służących na terenie parafii i gminy Mstów.

Uroczystej Mszy św. w intencji strażaków przewodniczył Opat Generalny Kanoników Regularnych Laterańskich Ks. Giuseppe Cipolloni CRL, w asyście Wizytatora Polskiej Prowincji Zakonu Ks.Mariana Szczeciny CRL.

 

2016-05-florian-05.jpgPo Mszy św. w bocznym ołtarzu zostały zainstalowane relikwie św. Stanisława Kazimierczyka.

2016-05-florian-04.jpg

                                                                                                             
**************************

4 maja szacunek i cześć oddawana jest obecnym członkom, tym, którzy odeszli już z czynnej służby oraz zmarłym strażakom. Jest to duże święto dla każdego strażaka i jedyny dzień w roku, gdzie zapłatą za społeczną służbę są odznaczenia i proste słowa „dziękujemy”.

Każdy strażak-ochotnik wyjeżdżając do akcji dokonuje wyboru i pomagając innym ludziom, często naraża swoje zdrowie, a nawet życie. Czyni to nie dla zysku, a z potrzeby serca.

 

2016-05-florian-16.jpg

 

Kim był św. Florian?
Z różnych źródeł wynika, że był on wysokiej rangi legionistą rzymskim, żyjącym na początku VI wieku, w czasach największych prześladowań chrześcijan. Jak jeden z nich nie mógł pogodzić się z tym, że jego współwyznawcy cierpią i dlatego udał się do miasta Lauriacum (obecnie Lorch w Austrii), aby im pomóc. Tam został schwytany, a gdy odmówił złożenia pokłonu rzymskim bogom, utopiono go w rzece Enns. Stało sie to 4 maja 304 roku. Możemy zadać jeszcze jedno bardzo ważne pytanie:


Dlaczego św. Florian został patronem właśnie strażaków?
Otóż, gdy w 1184 roku sprowadzono relikwie św. Floriana do Krakowa, w jednej z dzielnic tego miasta – na Kleparzu – wybudowano świątynię, gdzie umieszczono owe relikwie. W XVI wieku wybuchnął tam wielki pożar, który strawił całą dzielnice prócz tego właśnie kościoła. Odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako wybawiciela od ognia.


Międzynarodowy Dzień Strażaka, ang. International Firefighters' Day (skrót IFFD) – międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana.
 

Wstecz