Piątek, 27 listopad 2020, imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
A+ A-

GEOCACHING -JURAJSKIE SKARBY JUŻ OD LIPCA! / 2015-04-15

Od lipca tego roku, na terenie gminy Mstów, oraz sąsiedniego Olsztyna i Janowa, będzie można szukać specyficznych skarbów. We współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym opracowane zostaną stanowiska do edukacyjnej gry terenowej Geocaching. Na początek wyznaczonych zostanie po 10 takich punktów w każdej z wymienionych gmin.


2015-04-skarby-04.jpg

Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS.

Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej.

 


 

Czy wiesz, że:

- Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska. Liczymy że przyczyni się to do zwiększenia ruchu turystycznego na naszym terenie.- po raz pierwszy nazwa "geocaching" pojawiła się 30 maja 2000 r. Słowo "cache" w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów. Przedrostek "geo" (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej.

 

- zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa "geocache" w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy jak "skrzynka", "skrytka" albo "kesz".

           

- od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała. Umieszczanie skrytek dla jej samego znalezienia według współrzędnych na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Im więcej pomysłowości tym skrytka lepiej oceniana przez innych.- czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań – np. zebranie informacji z innych miejsc lub rozwiązanie zadań logicznych. Niektóre mogą być prawdziwymi wyzwaniami i zabierać nawet kilka miesięcy zanim poszukiwacz odnajdzie końcową skrytkę. Zawsze jednak odnalezienie finałowego pojemnika odbywa się na podstawie współrzędnych geograficznych co wyróżnia geocaching od innych zabaw terenowych.

Wstecz